Vajinal Açıklık Nedir?

Vajina genişlemesi kadınlarda sık sık görülebilen bir şikayettir. 

Vajina genişlemesine bağlı olarak hissizleşme, orgazm olamama veya zor orgazm olma gibi sorunlar oluşabilmektedir. Bu durum partnerde cinsel haz eksikliğine sebep olabilmektedir. 

Vajinal gaping olarak da bilinen vajinal genişleme, vajinal girişin açık ve dışardan bakıldığında ayrık durması halidir.  Pek çok hasta için estetik ve fonksiyonel sorunlara yol açabilmektedir. 

Vajina içerisine hava girişi sonrası flatus (gaz kaçırma) flora bozulmasına bağlı sık vajinal enfeksiyonlar, cinsel ilişkide hissedememe ve estetik yönden hoş olmayan görünüm hastaların en sık şikayetleri arasında bulunmaktadır. Genellikle doğum sonrası ortaya çıkan vajinal açıklık (gaping) sorunu en çok vajinal kaslarıın gevşekliğine bağlı olarak oluşmaktadır.Vajina genişlemesi kadınlarda sık sık görülebilen bir şikayettir. 

Vajina genişlemesine bağlı olarak hissizleşme, orgazm olamama veya zor orgazm olma gibi sorunlar oluşabilmektedir. Bu durum partnerde cinsel haz eksikliğine sebep olabilmektedir. 

Bize Ulaşın

  Vajina genişlemesi neden olur?

  Vajinal genişleme veya sarkmalar sıklıkla vajinada var olan bağ dokusu zayıflıklarına veya fasya (kası kaplayan kılıf) yırtılmalarına bağlı olarak oluşmaktadır. Tüm vücudumuzdaki kolajen bağ dokusu yapısındaki en önemli faktör genetik özelliklerimizdir. 

  Vajinal kolejen eksikliğine bağlı gevşeklik, (relaksasyon) farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

   

  Bunlar arasında;
  • Zor doğumlar, 
  • Gebelik, 
  • Sigara kullanımı, 
  • Yaşlılık, 
  • Menopoz, 
  • Kolajen doku hastalıkları, 
  • Östrojen eksikliği bulunmaktadır.

  Vajinoplasti Nedir?

  Vajinoplasti, vajinanın cerrahi olarak daraltılması ve rekonstrüksiyonu olup, klasik jinekolojik ameliyatlar içinde yer alan kolporafi operasyonu olarak adlandırılır. Daraltma genel olarak arka vajinal duvardan, bazen de ön ve yan duvarlardan yapılmaktadır. 

  Bize Ulaşın

   Vajina daraltma işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

   Vajinoplasti sonrası hastalar aspirin harici her ağrı kesiciyi kullanabilmektedirler. Ameliyat öncesi sıvı gıdalarla beslenmeleri önem taşımaktadır. Ameliyat sonrası ayakta duş yapabilmektedirler fakat küvete, havuza girmeleri yasaktır. Operasyon sonrası 6 hafta kadar cinsel ilişkiye girmek, bisiklete binmek ve spor yapmak yasaktır. Aynı zamanda epilasyon, ağda ve jilet uygulaması da önerilmez. Operasyon sonrası kanlı, sulu akıntılar oluşabilir. Fakat iltihaplı, ağrılı akıntı oluşursa doktor muayenesi gerekebilmektedir. Ameliyat sonrası dikişler kendi kendine erimektedir. Dikiş alınma randevusu gerekmez. Operasyon sonrası dikişler kendiliğinden erimektedir alınmasına gerek yoktur. 

   Sıkça Sorulan Sorular

   1Vajina genişliği normalde ne kadar olmalıdır?
   İdeal bir vajina genişliği yoktur. Her kadının boyu ve genişliği vücutla orantılı olarak değişmektedir. Vajina kendiliğinden esnek bir doku olduğundan doğum gibi zorlanan durumlarda esneyerek daha sonra eski haline dönebilmektedir.
   2Vajinal gevşeklik nasıl düzelir?
   Başlangıç aşamasında ve ameliyatlık durumu olmayan kişiler için kegel egzersizleri veya vajina sıkıştırma egzersizleri etkili olabilmektedir. Fakat en etkili ve kalıcı tedavi cerrahi işlemlerle sağlanır.
   3Vajinoplasti kimlere uygulanır?
   Vajinada sarkma hissi, ele gelen kitle şikayetleri, istemsiz gaz veya idrar kaçırma sorunları, cinsel ilişkide yaşanan doyun hissinin az olması ya da doğum dikişleri kötü iyileşmiş kişilere yapılabilmektedir. Cerrahi operasyon sonrası cinsel hayatta iyileşmeler gözlemlenir.
   4Vajina daraltma işlemi ne kadar sürer?
   Operasyon süresi 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Çoğu hasta için günübirlik bir işlemdir.

   Bize Ulaşın

    Bize Ulaşın

    +90 549 579 24 30

    Vajinal açıklık nedir?